Dijital televizyon servislerinin, internet protokolü kullanmak suretiyle internette yayınladığı bir sistem olan İp Tv, internet üzerinden televizyon seyretmektir aslında kısaca. İp Tv, video programları ve kanalları geleneksel yayın şekilleri veya kablo üzerinden gönderilmek yerine geniş bantlı bir bağlantı aracılığıyla televizyona gönderilmektedir. İptv’nin en önemli özelliklerinden biri de dilediğiniz içeriği istediğiniz zaman ve yerde izleyebilmenize olanak sağladığı gibi eski programları ve kaçırdığınız programları herhangi bir şekilde kaydetmenize gerek kalmaksızın başa alarak izleyebilir ve zevkinize uygun filmleri ücretsiz ya da ücretli seçeneklerinden biri ile izleyebilmenize olanak sağlamasıdır.

  Unicasting Ve Multicasting,

İptv, canlı televizyon yayını desteklediği gibi yani Multicasting sistemine sahip olduğu gibi hemde Unicasting yani isteğe bağlı depolanan video hizmetlerini de desteklemektedir. İptv sinyallerini alabilmek için bir televizyon veya bilgisayar ve setup box gereklidir. Video içeriğini aynı anda farklı kullanıcılara ileten teknolojiye İp multicast yayın teknoloj denmektedir. Unicast teknolojisi ise özellikle her kullanıcı için video içeriği sağlamaktadır.

  İptv Nasıl Çalışır?

Televizyon sıkıştırma teknolojisi ile Bt veri teknolojisini, internet üzerinden sürekli olarak bir veri akışı şeklinde televizyon ve video akışına birleştiren İptv, Dsl hattına bağlı olan bir setup box için gereken hizmet, İptv servis sağlayıcısı tarafından sağlanmaktadır. İptv için kutulara ve bilgisayarlara gerek yoktur. İptv kullanımı için, ulusal çağrı merkezi üzerinden yerel ofislere aynı anda bir çok noktaya yayın yapan yüzlerce kanal bulunmaktadır.

  İptv Server Nedir?

İnternet üzerinden televizyon yayını izlenebilmesini sağlayan İptv sisteminin alt yapısına İptv server denmektedir. Evinizde kullanmakta olduğunuz internet hizmetinize ilişkin kullanıcısna özel ip adresi olduğu gibi İptv’de durum aynıdır. Serverlar üzerinden aktarım sağlanmasından dolayı televizyon yayınının donmadan izlenmesine olanak sağlar.

Leave a Comment

WhatsApp chat