Hiç düşündünüz mü bundan çok değil bir yüzyıl önce insanlar nasıl yaşıyorlardı? Düşünmek bile istemiyorsunuz değil mi? Çünkü o zaman henüz radyo yoktu, televizyon yoktu. İnsanlara internet deseniz hayal bile edemiyordunuz değil mi? Ama artık tüm bunlar var ve teknoloji gün geçtikçe geçen zaman içinde hızla ilerledi ve artık şimdi kısaca iptv denilen bir kavram var. Bu kavram İngilizce bir kavram ve Internet Protokol televizyon anlamına geliyor. Yani internet üzerinden yayın yapan bir televizyonculuk anlayışı.

Artıları Eksileri Nelerdir?

Bu sistemin en önemli avantajı elbette kişiye özel iptv kanallar olması. Bunu bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse Bein Connect ilk anda örneklenebilir. Burada tüm kanallar, tüm yayınlar internet üzerinden izlenebilmektedir. Kişi o gün yayınlanan programı günlük yayın akışı içinde izleme şansına sahip olamadı ise o zaman internete ama cep telefonundan, ama bilgisayarından ama tabletinden kendisine verilen kullanıcı adı ve şifresi ile girerek istediği yerden istediği zaman izleyebilmektedir. Üstelik burada herhangi bir kısıtlama da yoktur. Dilediği kadar ister bir kere, ister on kere, ister yüz kere izleme şansına sahip olmaktadır.

Bu sistem yani iptv satın al işlemi yapıldıktan sonra kişinin kendi tercihlerine göre izleme şansı olarak özel bir platformdur ki bu en büyük avantajdır.  Yayın kalitesinin yüksek olması, araya reklamların girmemesi, zamandan mekandan bağımsız olması sistemin diğer avantajlarıdır. Ayrıca bu yayıncılıkta çok özel kanalları izleme olanağı da vardır. Birçok servis sağlayıcı yeni çıkan filmleri anında yayınlamaktadır. Ama bu sistemin hiç mi dezavantajı yoktur sorusuna verilebilecek temel yanıt elbette insanların karşısına belli bir mali rakamın çıkması gerçeğidir.  Ama rakamların çok da yüksek olmadığını anımsamakta fayda var.

Leave a Comment

WhatsApp chat