İP TV anten veya kablo hattına gerek olmadan internet hattının bulunduğu her yerden televizyon izlemeyi sağlayan bir teknolojidir. Bu sistem, yayınları normal televizyondan izlemenin yanında, cep telefonu ve tabletlerden de izleme şansını vermektedir. Yani kısa söylemek gerekirse İp tv, televizyon yayınının internet aracılığı ile dağıtılması işlemidir.

İp tv’nin farkı nedir?

Normal bir yayının tek bir yerden yapılarak bir sürü kişiye aynı anda dağıtıldığı düşünülürse, ip tv de durumun böyle olmadığı anlaşılır. En önemli farkı ise; ip tv’nin bu hizmeti alan her insan için, ayrı bir yayın hizmeti ve ayrı bir veri yolu sağlamasıdır.

Gelişen teknoloji sayesinde internet yoluyla yayın akışı sağlayan ve bir bilgisayar halini gelen televizyonlar, insanların hayal gücünün sınırlarını zorlamaktadır. İp tv’ye erişim özel programlar yardımıyla yürütülerek, cihazdaki özel bir oynatıcıda veri alımını düzenlenerek kullanılır. İp tv test yayını yapan kuruluşlar, internet için kendi alt yapılarını sağlamaktadırlar.

İp tv kullanmak için ne yapmalıyız?

Öncelikle bu hizmeti veren bir firma ile anlaşma yapılmalıdır. İp tv yayınından yararlanmak için, bir set top box denilen bir kutuya ihtiyacınız olacaktır. Bu kutu internetten aldığı televizyon yayını sinyallerini, uygun hale getirerek sizin televizyonunuza aktarmaktadır. Bu sebepten ötürü de çanak antene ya da diğer kablolu yayınlara ihtiyaç duymadan, keyifle istediğiniz programı seyredebilirsiniz. İster Türkiye, ister Avrupa yayınlarını kaliteli bir şekilde seyretme imkânı bulursunuz.

İp tv server hizmetini veren firmalar, yayın yapabilmek için gerekli olan lisansı almak zorundadırlar. Bu lisansı almak içinde gereken koşulları yerine getirmek gerekmektedir. Geleneksel yayıncılık yerini ip tv teknolojisine bırakıyor. Evleriniz de artık tam bir televizyon şenliği yaşanacak…

 

 

Leave a Comment

WhatsApp chat