Günümüzde internet kullanımının yayılması ve bağlantı hızlarının artması, insanların televizyon izleme anlayışlarını değiştirerek, ip tv’nin oluşmasında etkili olmuştur. İp tv; internet üzerinden televizyon izleme olanağı sağlayan teknolojik bir sistemdir.

İp tv nedir?

Tam olarak açılımı İnternet Protokol Televizyon olan ip tv, herhangi bir uydu alıcısına veya kabloya gerek kalmadan internet üzerinden yapılan televizyon yayıncılığıdır.

İsteyen herkes binlerce kanalı ip tv kanal listeleri ile sorunsuzca izleyebilme imkânına sahiptir. Bu sistemin sorunsuz işleyebilmesi için,  alt yapısının internet üzerinden televizyon izlemeye uygun hale getirilmiş olması gerekir. Yoğun iş ve yaşam koşuşturması içinde, insanların eğlenceli zaman geçirme anlayışlarına farklı bir boyut kazandıracak olan yepyeni bir teknolojidir. Kullanıcılarına televizyonda kendi kanallarını oluşturma şansını vermektedir.

İp tv’yi kullanmak için ne yapmamız gerekir?

Öncelikle bu hizmeti veren bir firma ile anlaşmamız gerekir. Bu teknolojinin iyi kullanabilmesi, internet alt yapısının gelişmiş olmasına bağlıdır. Daha sonra televizyon yayınlarının içeriye aktarılmasını sağlayan set top box adı verilen set üstü kutusuna sahip olmanız gerekmektedir. Birde bu yayınlar için uygun televizyon olması gereklidir.

Etkileşimin ön plana çıktığı ip tv’de; istediğiniz programı istediğiniz zaman izleyebilmeniz, hızlı ve kesintisiz, kaliteli ve güvenilir bir internet bağlantısına bağlıdır. İnternet bant aralığının genişliği yayınların daha verimli ve daha kaliteli olmasını sağlayacaktır. Ayrıca görüntüyü HDML aracılığıyla ister televizyon ister bilgisayarınızdan kolay bir şekilde izleyebilirsiniz. İnternet üzerinden televizyon yayınının izlenebilmesini, ip tv server adı verilen alt yapı sağlamaktadır. Bu serverlar üzerinden kullanıcının kendisine ait ip adresine aktarım sağlanır. Yayıncılar açısından bu duruma bakıldığında, bir televizyon ekranı vasıtasıyla sayısal olan kanalları tüm kullanıcılara dağıtılması için yeni bir platform oluşturmasıdır.

 

 

Leave a Comment

WhatsApp chat